24sedum.net

24 седум вести портал

ЦРН ПЕТОК ВО МАКЕДОНИЈА – еве колку починати лица има од koронавирусот денеска

Во последните 24 часа се направени 6.770 тестирање, а регистрирани се 672 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 230, Тетово – 115, Гостивар – 101, Куманово – 43, Кичево – 37, Струмица – 36, Охрид – 20, Струга – 13, Битола и Дебар – по 9, Штип – 8, Кавадарци и Кочани – по 7, Велес и Ресен – по 6, Прилеп – 5, Македонски Брод – 4, Радовиш, Виница и Валандово – по 3, Берово и Пехчево – по 2, Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од: Скопје – 12, Гостивар – 9, Битола и Кичево – по 3, Прилеп и Струмица – по 2,Куманово, Штип ,Кочани и Свети Николе – по 1.

Пријавени се 5 починати лица: по 2 починати лица од Тетово (48г и 66г) и Гостивар (59г и 85г), по едно починато лице од Виница (62г) Сите починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 6.770 тестови преку: ИЈЗ-169, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-120, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–125, ЦЈЗ Куманово–96, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ 8-ми Септември-6, Институт за микробиологија–117, Жан Митрев (Филип Втори)-108, Авицена-413, Биотек-406, Систина-119, лабораторија Лаор-737, Синлаб-46, Ремедика-9, Плодност–59, Генеа – 7, Никоб лаб-1.289, ВФВ Медикал-62, Ели Медика-42, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.727.

Досега во земјата се направени вкупно 1.046.042 тестирања на Ковид-19.