24sedum.net

24 седум вести портал

ЦРН ЛЕТЕН РЕКОРД: 792 НОВОЗАРАЗЕНИ ЗА САМО ЕДЕН ДЕН, 10 ПОЧИНАТИ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 9.270 тестирањa, а регистрирани се 792 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 245, Тетово – 136, Гостивар – 127, Куманово – 59, Кичево – 42, Струмица – 37, Охрид и Дебар – по 23, Струга – 16, Битола – 15, Ресен – 11, Велес – 9, Штип – 8, Радовиш – 7, Прилеп, Кочани и Делчево – по 5, Кавадарци и Виница – по 4, Свети Николе и Берово – по 2, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.Текстот продолжува после огласот

“Простатитисот исчезнува за само два дена, главната причина е… “

Регистрирани сe 104 оздравени пациенти од: Скопје – 31, Тетово – 26, Гостивар – 16, Куманово – 8, Кичево, Струмица и Берово – по 3, Велес, Штип, Кочани, Кавадарци и Пехчево – по 2, Битола, Радовиш, Прилеп и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 10 починати лица: 4 починати лица од Гостивар (44г,65г,69 и 74г), 3 од Скопје (33г,71г и 83г), 2 од Тетово (67г и 84г) и едно починато лице од Куманово (60г). Сите починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 9.270 тестови преку: ИЈЗ-198, ЦЈЗ Скопје-116, ЦЈЗ Битола-87, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–89, ЦЈЗ Куманово–99, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 2, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–103, Жан Митрев (Филип Втори)-141, Авицена-581, Биотек-578, Систина-163, лабораторија Лаор-1.304, Синлаб-56, Ремедика-24, Плодност–76, Генеа – 18, Никоб лаб-1.497, ВФВ Медикал-65, Ели Медика-105, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.888.

Досега во земјата се направени вкупно 1.055.312 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 161.359 бројката на оздравени пациенти е 150.774, на починати е 5.542, а бројот на активни случаи изнесува 5.043