24sedum.net

24 седум вести портал

Таткото на Ѓоковиќ: За Ноле морав да барам пари од лихвари

Срѓан Ѓоковиќ, таткото на најдобриот тенисер во светот, Новак, за српските медиуми откри тежок детал од својот живот додека неговиот син ја градел кариерата.

Тој изјави дека најтешко му било кога требало да земе пари од лихвари и дури и се сетил дека се сретнал со еден од нив.

– Тоа беше прво патување на Новак во Америка, кога имаше 15 години. Тој требаше да оди на Грен слем со мене. Тогашниот претседател на тенискиот клуб Партизан ми вети дека ќе ги покрие нашите трошоци за Америка. Но, 10 дена пред патувањето, тој рече дека не може да го стори тоа и дека мора да се снајдеме. Бидејќи ги резервирав билетите, морав да ги платам, за да не ми пропадне авансот што веќе го дадов. Отидов кај лихвар – во детали ја раскажа својата приказна Срѓан Ѓоковиќ:

– Дали брзаш? – ме праша.

– Да, бидејќи морам да ги платам билетите за да не ми пропадне авансот.

– Колку ти треба?

– Ми требаат 5.000 долари за два месеци.

– Видете, мојата каматна стапка е 12 отсто месечно, но за вас е 15 отсто затоа што брзате.

– Го погледнав неколку секунди и реков нема проблем. Ги зедов парите, дојдов дома, се заклучив во бањата и искршив се живо внатре. Се согласив на тоа бидејќи тоа беше неопходно за мојот син и неговата кариера. Ако ми беше потребно за мојот живот, нема да можеа да ме отргнат од него, ќе му ја испиев целата крв од неговите вени – вели таткото Ѓоковиќ.