24sedum.net

24 седум вести портал

За ова е потребно храброст: Сакал да го премине граничниот премин како ништо да немал во својот автомобил, а потоа следувал хаосот

На 14.08.2021 во 21.30 часот во близина на фабрика на ул.„7 Ноември“ во Гевгелија полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го лишиле од слобода К.С.(63) од Велес, кој управувал патничко возило „форд галакси“, со велешки регистарски ознаки.

При извршена контрола во возилото биле пронајдени седум мигранти од Куба.

Лицата се приведени во полициска станица. Во координација со Јавен обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција против К.С. ќе биде поднесена кривична пријава, а лицата-мигранти ќе бидат сместени во Транзитниот центар Винојуг – Гевгелија за понатамошна постапка