24sedum.net

24 седум вести портал

Кривична пријава за сопственикот на коњот што предизвика опасност на автопат

Секторот за внатрешни работи Тетово до Основното јавно обвинителство Тетово поднесе кривична пријава против 34-годишниот Н.К. од Тетово, под сомнение дека сторил кривично дело „предизвикување општа опасност“, казниво по член 288 од Кривичниот законик.

Во СВР Тетово беше пријавено дека по автопатот Тетово-Скопје, на потегот од клучката за Брвеница кон Требошки натпатник, во спротивна насока, без надзор и контрола, сам се движи коњ со запрега. Kоњот со запрега е фатен и однесен во Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово. Набрзо е идентификуван и повикан сопственикот Н.К.(53) од Тетово, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Обвинетиот е осомничен дека на 21 септември годинава, во периодот од 14:00 до 14:30 часот без надзор и контрола, го оставил својот коњ со количка, кој започнала да трча на автопатот Тетово-Скопје, односно се движел во спротивна насока и ја загрозувал безбедноста на учесниците во сообраќајот.