24sedum.net

24 седум вести портал

Во близина на ТАБАHОВЦЕ уапсен полицаец додека швеpцувал мигpанти

Кај напуштена бензиска пумпа пред с.Воиновиќ, кумановско, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот го лишиле од слобода С.Ј.(44) од Велес, вработен во Полициската станица Велес.

Тој денеска во 10 часот бил затекнат со возило „мерцедес“ со велешки регистарски ознаки, при обид да преземе четири лица од Кина, кои илегално влегле во државата, за да ги превезе до Гевгелија.

Во 10.15 часот на бензинска пумпа на автопатот Табановце-Куманово, како соучесник во криумчарењето, од слобода бил лишен и Е.М.(35) од с.Горно Оризари, велешко за кој постои сомнение дека е организатор и учесник при вршење на делото.

За случајот бил известен јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР заради превземање на мерки од нивна надлежност.