24sedum.net

24 седум вести портал

ГО ИМАМЕ РЕКОPДЕPОТ СО НАД 4 ПPОМИЛИ!

Возач е фатен како управува со моторно возило со дури 4,26 промили алкохол во крвта, објави МВР.

Само вчера полицијата санкционирала 70 пијани возачи на територијата на Република Македонија. Најголем дел во главниот глад.

-Во текот на вчерашната вечер (10/11.10.2021) во периодот од 23.00 до 04.00 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 70 возачи.

Од нив, 12 на територијата на СВР Скопје, по 11 на територијата на СВР Тетово, СВР Охрид и СВР Штип, девет на територија на СВР Велес…Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, соопшти полицијата.