24sedum.net

24 седум вести портал

„Ќе ги заkопуваме ли браќата како во 99-та?“- Сестрата на ранетиот Србин, му се обрати на Вучиќ

Ќе ги закопуваме ли браќата како во 1999? Сестрата на ранетиот Сречко Софронијевиќ му се обрати на Вучиќ, претседателот на Србија во Рашка ги слушна емотивните признанија на Србите од Косово и Метохија кои велат: „Неподносливо е!“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пристигна во Рашка по драматичните сцени во Косовска Митровица и упадот на единиците на РОСУ, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одлучи итно да се сретне со претставниците на нашиот народ во Косово и Метохија. Средбата беше полна со емоции, а косовските Срби му дадоа на претседателот примери на малтретирање на кои беа изложени:

„Дали ќе ги закопаме браќата како во 1999 година?“, го праша претседателот на Србија, сестрата на Среќко Софронијевиќ, кој беше ранет денеска во акцијата на РОСУ.

Дали државата ќе застане зад нас или ќе се браниме. Ако дојдеме во ситуација да немаме лекови, плаќаме за основните работи – рече таа.
Таа рече дека дошле до ситуација да мора да одат во Рашка за да земат лекови, да платат такси за тоа затоа што немаат превоз.

Не знам повеќе што да правам. Мојот син мораше да го напушти Косово, тој работеше во полиција. Копнеам по мојот син, моите внуци. Дали сега треба да го напуштам огништето, како во 1990 -тите? праша таа.

Еден Србин од Косово рече дека повеќе не може да ја поднесе ситуацијата со КиМ.

Тие го тероризираат народот, тие дојдоа до идеја да апсат шверцери, но со боева муниција. Веќе не можеме да го толерираме тоа, ако сакате да не заштитите, ве молиме. Не можеме повеќе да издржиме – се слушна на состанокот.

Неколку Срби што присуствуваа на состанокот рекоа дека членовите на РОСУ пукале по случаен избор. – Го ранија момчето до нас, што е следно? Само сакаме да знаеме дека имаме помош од државата и луѓето на кои им веруваме – рече еден од присутните граѓани.

Вучиќ им рече на косовските Срби дека ќе се што имаат да кажат:

Нема да можам да ви кажам се што знаеме затоа што ќе мора да оставиме некои работи за помал собир и секако без камери. На крајот, ќе одговорам на се што имате да ми кажете и ќе се обидам да се договорам што ќе правам во следниот период – рече Вучиќ.

Претседателот ги праша претставниците на Србите во Косово и Метохија дали бараат присуство на медиумите, на што доби потврден одговор.

Не разбирам зошто камерите ќе дојдат кај нас на ваков состанок, но ќе го почитувам вашиот избор. Ќе ве слушам час или два, можеби и подолго, но ќе одговорам на сите ваши прашања – рече Вучиќ.

Претседателот на Српската листа, Игор Симиќ, рече дека е згрозен од настаните во Митровица и дека мора да земе лекови за смирување.

Јас разбирам дека не тепаа со пушка и палки, но не можам да разберам како некој би пукал во овие луѓе. Ако се повтори вакво нешто, ќе има општ отпор – рече Симиќ.
Тој се состана со претставници на српскиот народ во Косово и Метохија, откако специјалните единици на косовската полиција утрово упаднаа на северот од провинцијата и ранија Србин.

Зборуваше и татко на четири деца.

Имам четири деца, повеќе не можеме да го издржиме овој терор. Молчиме и страдаме, но веќе не можеме. Не сум подготвен да одам кај нив со голи раце, тие ги прекршија сите договори, може ли да ни помогнете, да се бориме, да знаеме на што сме? – праша еден од Србите.
Милош Ракиќ (25) рече дека утрово биле разбудени од членови на РОСУ, со удари на вратата со задници од пушка.

Денес се случи нешто најцрно, се случи порано, но немаме каде да одиме. Ова беше чист тероризам врз луѓето. Направивме голема жртва сите овие години – рече Ракиќ.

Пред Вучиќ, во Рашка пристигнаа министерот за одбрана Небојша Стефановиќ и началникот на Генералштабот на Војската на Србија Милан Мојсиловиќ.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, денеска на вонредна прес -конференција рече дека Сречко Софронијевиќ / 36 / е ранет во денешниот напад на специјалистите на РОСУ врз Србите на северот на Косово, за чијшто живот лекарите во Косовска Митровица борејќи се.

Тој додаде дека десетици Срби се повредени при упадот на специјалните сили во Приштина и рафалниот оган.

КОСОВОАЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ