24sedum.net

24 седум вести портал

Нисkи температури и снег: YXМР соопшти кога ќе биде најстудено неделава

Поради спуштање на студена воздушна маса од север во текот на утрешниот ден времето ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер.

На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см.

Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места. Потоа во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со локална појава на краткотраен дожд, а дневните температури ќе бидат во пораст.

Прогноза за 15.10.2021, Минимална температура: 1°C до 8°C, Максимална температура: 5°C до 12°C

Облачно и студено со врнежи од дожд, на места пообилни, особено во југоисточните делови. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

Прoгноза за 16.10.2021, Минимална температура: 2°C до 9°C, Максимална температура: 8°C до 16°C

Променливо облачно со сончеви периоди. Во источните делови ќе има локална појава на краткотраен дожд, особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Прогноза за 17.10.2021, Минимална температура: 4°C до 10°C, Максимална температура: 10°C до 17°C

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.