24sedum.net

24 седум вести портал

KOРОНА БOMБA НА СВАДБА ВО КРАЉЕВО: Од 400 сватови, 100 заразени

По свадбата во Краљево за околу 400 луѓе, која што била пред околу еден месец, околу 100 гости на свадба завршија во „Ковид“ амбулантата .

Само во првата недела по свеченоста, се појавија 25 новозаразени лица, а меѓу нив беше и младо момче на триесетина години, невакцинирано, кое за малку ќе заврши на респиратор, открива Владимир Новиќ, рентген техничар во Општата болница Краљево “ Студеница “, пишува српски Курир.

Многу пациенти подоцна жалат што не се вакцинирале, што не се грижеле за себе, но за некои ќе биде предоцна.

И здравствените работници страдаат од последиците од нивната неодговорност речиси две години.

– Тоа беше просечна венчавка на околу 400 луѓе. Половина од нив ги знам. Од тој број, околу 100 од нив многу брзо ја посетија клиниката „Ковид“. И кога ќе дојдат, тие се жалат, како и секој ден во последните речиси две години: “Што е ова?! Чекам од шест утрово”.

„Овој дојде по мене, како е сега пред мене?!“. А оној однапред е маченик натопен со ладна пот. Се распаѓа, не може да издржи, а свадбарите баш им е грижа.

Убаво си помина на венчавката и не го интересира. Мораме да го примиме, бидејќи ние сме виновни затоа што се зарази. И, се разбира, тој не веруваше дека „коронела“ или што и да е веќе постои –

Новиќ е огорчен и додава дека поради таквите луѓе, гужвите стануваат се поголеми.

– Во првата недела по венчавката, 25 луѓе се појавија поради позитивен тест. Младо момче, вели: “Да знаев, никогаш немаше да отидам на свадба. Ако преживеам, ќе се вакцинирам штом ќе ја напуштам болницата”. Излезе неодамна. Едвај избегал од апаратот за дишење! – објаснува докторот и посочува дека здравствените работници се секогаш прва цел.