24sedum.net

24 седум вести портал

На Њујоршката берза започна тргувањето со фјучерси на биткоин

Првото тргување со берзански фонд поврзано со фјучерси на биткоин беше направено на Вол Стрит, што им даде на инвеститорите во криптовалути конечно она што го бараа, пренесува американската ТВ -станица Си -Ен -Ен.

Фондот за стратегија Биткоин започна со тргување со 40 долари по акција во вторникот, под ознаката „БИТО“ и го заврши денот со раст од пет проценти.

Ова е првиот фонд од неколкуте очекувани ЕТФ кои се подготвуваат да дебитираат со фјучерси на биткоин на Њујоршката берза. Според CNN, VanEx, Invesco, Valkyrie и Galaxy Digital се меѓу неколкуте инвестициски компании кои поднеле апликации до Комисијата за хартии од вредност за да започнат тргување со биткоински ЕТФ.

Цената на биткоинот во средата попладне надмина 66.000 долари, зајакнувајќи се од нивото забележано на крајот на септември за нешто помалку од 44.000 долари, што претставува зголемување од над 40 проценти.