24sedum.net

24 седум вести портал

Jaсна порака од Борисов: За Бугарија да ја поддржи, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство мора да биде впишано во Уставот на државата, вели лидерот на бугарската партија ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов.

Неговата изјава следуваше по средбата во Софија со преставници на бугарски здруженија во Северна Македонија, кои, според него, му се пожалиле дека „во земјава се чувствуваат како да не постојат“.

-Тие знаат дека нашата поддршка како власт или како опозиција зависи од признавањето на бугарското малцинство. За оваа тема најдов разбирање со Еди Рама, го очекувам истото и од Зоран Заев. За Бугарија е исклучително важно Северна Македонија и Албанија да се во Европската Унија, напиша Борисов на својот Фејсбук профил.

Тој, во однос на политичката ситуација во Бугарија, оценува дека државата западнала во меѓународна изолација во последните месеци, а демократските држави „се исмејувале на слабата диломатија“.

– Бугарија се тресе од скандали, наместо да дебатираме за важни теми како односите со Северна Македонија и Ковид-кризата, Радев назначува министри со двојно државјанство и се обидува да изврши влијание врз Уставниот суд, никогаш сме немале претседател кој си дозволува да го нарушува Уставот, додава Борисов.

Претставници на неколку бугарски здруженија во Северна Македонија, вчера беа примени и од претседателот на Бугарија Румен Радев, кој на средбата посочил дека без соработка со македонските Бугари, Софија не може соодветно да ги заштити нивните права. Тој потсети дека во Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Република Северна Македонија стои дека Софија има право да ги брани правата на македонските Бугари