24sedum.net

24 седум вести портал

Заев требаше да замине во Белград на важна средба, но нема да оди ниту таму – Владата ќе испрати друг претставник

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој синоќа поднесе оставка од таа функција, нема да дојде во Белград на 3 и 4 ноември, како што првично беше планирано, на состанокот на иницијативата „Отворен Балкан“, соопштија за Танјуг од канцеларијата. на македонскиот премиер, пишува ФОКУС.

-Господинот Заев нема да дојде во Белград со оглед на политичката ситуација, велат од кабинетот на Заев за „Танјуг“.

Оттаму додаваат дека на средбата во Белград ќе биде претставена Северна Македонија, а денеска или утре ќе биде одреден друг политички претставник.

Првично беше планирано македонскиот и албанскиот премиер Зоран Заев и Еди Рама да ја посетат Србија на 3 и 4 ноември, на средба за иницијативата „Отворен Балкан“.

ИЗВОР: ФОКУС