24sedum.net

24 седум вести портал

Гоце Вегета фатен со марихуана, полицијата му поднесе пријава

Независниот кандидат за градоначалник на Охрид, Гоце Цветковски кој стана познат во јавноста како Гоце Вегета бил фатен со марихуана и и пред три дена СВР Охрид поднесе кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотици. Во стан во кој престојувал му биле најдени две зип-кесички со „трева“, 21 семка и гранки од канабис.

-СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.Ц.(40) од охридското село Подмолје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. При претрес во стан во Охрид, каде престојувал пријавениот, пронајдени се и одземени две кеси со марихуана, 21 семка и гранки од растението канабис, се вели во соопштението од полицијата..

Пријавата е поднесена на 2 ноември, а претресот бил извршен многу порано односно уште пред тој да се кандидира за градоначалник.