24sedum.net

24 седум вести портал

„ЗЕМJO МАKEДОНСKA“ ЕЧИ ВО СОБЛЕКУВАЛНАТА ПО НАТПРЕВАРОТ (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Македонија испиша нови успешни страници во својата историја и за прв пат ќе играат во баражот за пласман на Светското првенство во Катар кое ќе се игра идната година.

Фудбалерите во последниот натпревар од квалификациите на Националната Арена „Тодор Проески“ го совладаа Исланд со 3:1 и го освоија второто место во групата Ј, кое носи пласман во баражот.

„Рисовите“ сами си ја кроеја судбината бидејќи во последното коло и натпреварот со Исланд, влегоа како второпласирани со еден бод повеќе од Романија, и не зависеа од никого туку само победа ги носеше во баражот и тој испит успешно го решија.

Предноста од играч повеќе, фудбалерите ја искористија во 87 минута кога Елиф Елмас постигна уште еден фанстичен гол со кој ја завери победата и ја однесе Македонија во баражот за Мундијалот во Катар.