24sedum.net

24 седум вести портал

10 здрави навиkи кои треба да ги нayчиме од британското kралско семејство

Поради напорното секојдневие и многуте јавни настапи, членовите на британското кралско семејство треба да се грижат за своето здравје.

Затоа имаат многу здрави навики кои ги стекнале со годините.

Без разлика дали се работи за јога, јадење јајца за појадок или редовно вежбање, сите овие навики можат да ни помогнат да водиме поздрав живот.

Bright Side избра 10 од нив:

Меган Маркл практикува јога

Во интервјуто за Best Health Magazine во 2016 година, војвотката од Сасекс откри дека вежбала јога во поголемиот дел од својот живот. Иако Меган признава дека тоа првпат го правела неволно кога мајка и била инструкторка, во зрелата возраст почнала редовно да вежба.

Кралицата Елизабета сака да јаде темно чоколадо

Според поранешниот кралски готвач Дарен Мекгрејди, кралицата сака темно чоколадо. Сепак, таа не е голем обожавател на други видови чоколади, претпочитајќи содржина на какао од 60 проценти или повеќе. Темното чоколадо е многу поздрава алтернатива за млечното и белото чоколадо и се покажало дека има многу здравствени придобивки.

Тие вклучуваат намалување на крвниот притисок и подобрување на функцијата на мозокот.

Кејт Мидлтон вклучува многу сирова храна во својата исхрана

Војвотката од Кембриџ е голем љубител на сирова храна. Нејзините омилени се цевиче, гоџи бери и салата од лубеница. Честото јадење сирова храна, особено овошје и зеленчук, му овозможува на вашето тело да прима повеќе хранливи материи и затоа ви дава повеќе енергија, почиста кожа и подобро варење.

Принцезата Беатрис е маратонец

Принцезата Беатрис е првата британска кралска личност во историјата што истрча маратон. Таа го направи тоа во 2010 година на Лондонскиот маратон. Оттогаш учествувала на многу натпревари, најчесто за добротворни цели.

Дури и ако повеќето од нас не се маратонци, вклучувањето на малку кардио, во форма на џогирање или брзо одење, во секојдневниот живот ќе ни помогне да водиме многу поздрав начин на живот.

Омилениот појадок на принцот Чарлс е јадење со јајца

Во твит од 2020 година, Кларенс Хаус сподели еден од омилените рецепти на принцот Чарлс – пржени јајца со сирење. Јадењето може да се подготви со јајца, секаков вид британско сирење, спанаќ, домати и павлака. Јајцата се одличен извор на протеини, витамин Б2 и селен и затоа се многу исполнет и хранлив избор за појадок.

Принцезата Шарлот сака маслинки

Нејзината мајка, војвотката од Кембриџ, открива дека Шарлот сака да јаде маслинки за појадок. Иако изборот на малата принцеза можеби е малку невообичаен за нејзината возрасна група, маслинките се прекрасна здрава алтернатива за солените грицки. Тие се богати со витамин Е и други антиоксиданси.

Војвотката Камила има необична, но здрава навика: јаде грашок директно од мешунката

Војвотката од Корнвол има своја зеленчукова градина и сака да јаде сопствени производи. Нејзиниот омилен појадок е сиров грашок, бидејќи таа навистина ужива во неговиот свеж сладок вкус. Грашокот има антивоспалителни својства и е одличен извор на витамин Ц, Е и цинк.

Принцот Вилијам ужива во краток, но ефикасен тренинг

Принцот Вилијам е во добра форма со 11-минутно вежбање за кое не е потребна опрема и е развиен за кралските канадски воздухопловни сили. Неговиот дедо, принцот Филип, ја практикувал оваа едноставна рутина, составена од пет вежби наменети за сите мускулни групи.

Принцот Хари пие свежи сокови и зема суплементи

Откако ја започна врската со Меган, принцот Хари води многу поздрав начин на живот. Сака да се буди рано наутро и да го започне денот со вежбање и свежо цеден зелен сок. Зема и суплементи препорачани од нутриционист.

Принцезата Дијана сакала да тренира за да го подобри своето ментално здравје

Според нејзиниот поранешен личен тренер Џени Ривет, принцезата Дијана не само што тренирала да остане во форма, туку и да го подобри своето физичко и ментално здравје. Редовното вежбање има многу докажани придобивки за умот, како што се намалување на анксиозноста и стресот, помагање при несоница и проблеми со меморијата.