24sedum.net

24 седум вести портал

Пред спиење задолжително изедете една БАНАНА, еве зошто е добра за организмот

Сите знаеме дека треба да имаме најмалку пет здрави и квалитетни оброци во текот на денот.

Но, дали знаевте колку е здраво да се јаде една банана непосредно пред спиење?

Д-р Трејси Локвуд Бекерман откри зошто бананите и путерот од кикирики се најдобрата храна за добар сон.

Првото и основно правило е да не јадете тешка храна доцна навечер пред спиење, бидејќи тоа ќе го наруши сонот. Органите за варење ќе си ја вршат својата работа цела ноќ, поради што е можно да немате квалитетен сон и често да се будите.

Затоа е важно да внимавате каква храна консумирате непосредно пред спиење . Ако храната не се разложи пред спиење, организмот ќе го потроши времето што му е потребно за да се одмори на нејзиното разложување и варење.

Јасно е дека зголеменото ниво на гликоза во крвта само ќе ја зајакне вашата будност, смета Бекерман и додава дека се зависи од состојбата на вашето тело. Таа понатаму истакнува дека никој не треба да јаде нездрави јаглехидрати пред спиење, бидејќи тоа сигурно ќе ве остави будни долго време, а варењето нема да оди како што треба.

Наместо да посегнувате по силни јаглехидрати пред спиење, подобро е да се одлучите за една храна – банана. За добар сон, најдобро е да го комбинирате со путер од кикирики, кој ќе ви помогне да спиете подобро.

Бананите се богати со калиум и магнезиум, а ќе помогнат во релаксација на мускулите. Кикириките содржат амино киселини кои се претвораат во серотонин во мозокот и го стимулираат производството на мелатонин.

Кога се јадат во комбинација, јаглехидратите од банана ќе ги направат амино киселините од путерот подостапни за мозокот и на тој начин ќе го подобрат квалитетот на сонот . Бекерман смета дека тоа е одлична комбинација за проба.