24sedum.net

24 седум вести портал

5 причини зошто треба секој ден да јадете по една банана

Бананите содржат многу витамини и хранливи материи, затоа конзумирањето по една банана на ден е една од подобрите одлуки што можете да ги донесете.

Доволно е да се каже дека ова овошје содржи калиум, што е многу важно за здравјето на срцето, има директен ефект врз крвниот притисок, а студиите покажаа дека го намалува ризикот од срцеви заболувања за дури 27 проценти.

Сепак, тоа не значи дека треба да претерувате, доволно е да јадете една до две на ден повеќе од ова е многу, без разлика колку станува збор за здрава храна.

Еве неколку причини поради кои треба да јадете банани секој ден.

Добро е за цревата

Сега можеби повеќе од кога било, важно е да се води грижа за здравјето на цревата, бидејќи тие содржат повеќе од 70% од имунолошкиот систем. Според истражувањето од 2017 година, бананите содржат и отпорен скроб, што го зголемува производството на масни киселини кои се многу важни за здравјето на цревата.

Можно е да ослабете

Консумирање на една банана на ден исто така може да ви помогне да изгубите тежина. Бидејќи содржи многу растителни влакна и протеини, бананата ќе ве одржи сити подолго, и покрај тоа што содржи малку калории околу 100.

Ќе ја подобри вашата кожа

Не мора да користите скапи креми, а консумирањето банани може да ви помогне да имате убава и здрава кожа. Бананите го имаат овој ефект врз кожата како резултат на витамини и минерали, а особено е корисен манганот, кој го зголемува нивото на хологен. Без оглед на вашиот проблем акни, брчки или сува кожа, една банана на ден може да ви помогне.

Ќе имате повеќе енергија

Особено ако ја јадете пред или после тренинг, бананата може да го зголеми нивото на енергија и да ви олесни да издржите сè што ви носи денот.

Ќе го подобрите видот

Бананите содржат и витамин А, кој ги штити очите, помага во одржување на здрав, нормален вид и го подобрува видот навечер.