24sedum.net

24 седум вести портал

Четири начини да се справите со негативните луѓе

Ако сакаме, можеме да одржуваме позитивна состојба на умот, дури и кога сме принудени да бидеме опкружени со негативни луѓе, без разлика дали на работа, во семејството или во други ситуации каде што не можеме да ги избегнеме. Во следните редови дознајте што можете да направите во врска со тоа.

Како да се справите со негативните луѓе?
Заштитете се
Без разлика што прават другите, вие секогаш можете да ги контролирате вашите чувства и однесување. Можеби се прашувате како реагирате во дадена ситуација и што можете да промените. Не можете да влијаете на реакциите на другите, но можете да влијаете на вашиот одговор и внимание. Секој е одговорен за себе. Негативецот и онака се повредува себеси. Но, вие се обидувате да се дистанцирате од тие приказни. Можете, на пример, да се повикате на сценарио во кое тоа не постои.

Оживејте ја љубовта
Можеби во тој момент ќе ви помогне да запомните нешто што секогаш ве смирува, било да е тоа помислата на дете, домашно милениче, сакана личност, нешто што го сакате… Почувствувајте ја таа љубов и позитивни вибрации што никој не може да ви ги одземе.

Одговорете на убав начин
Друга одлична тактика за справување со тешки луѓе е тактиката на обратна реакција. Кога некој се однесува негативно, обидете се да го направите токму спротивното. Ако некој е песимист, бидете оптимист. Ако некој вика, зборувајте мирно. Ако некој ве критикува, вие го пофалувате. Ако некој постапува со омраза, вие одговарате со љубов. Ако некој ве погледне, љубезно му се насмевнувате. Колку попозитивно реагирате, толку подобро ќе се чувствувате.

Не земајте се при срце
Секогаш кога некој е негативен, запомнете дека тој може да има многу лош ден, да поминува низ тежок период во животот или да може да поднесе огромен стрес и тага. Не знаеете што се случува со таа личност. Затоа, многу е важно нејзината реакција да не ја сфаќате премногу лично.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.