24sedum.net

24 седум вести портал

Дожд и снег низ Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за времето

Денес ќе има врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, каде ќе се формира нова снежна покривка. Услови за слаб снег во текот на денот ќе има и на некои пониски места во северните и источните делови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Прогноза за 09.12.2021
Минимална температура: -8°C до -1°C
Максимална температура: 7°C до 14°C
Променливо облачно, претпладне со сончеви периоди. Кон крајот на денот и во ноќните часови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен, а од пладне повремено засилен југоисточен ветер.

Прогноза за 10.12.2022
Минимална температура: 1°C до 6°C
Максимална температура: 6°C до 14°C
Променливо облачно со локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Прогноза за 11.12.2021
Минимална температура: 0°C до 5°C
Максимална температура: 4°C до 13°C
Прeтежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.