24sedum.net

24 седум вести портал

Ekстремно невреме во Истанбул: Силен ветар yништи делови од згради, четворица зaaгинати (ВИДЕО)

Четири лица, меѓу кои и еден странски државјанин, загинаа за време на екстремно невреме во Истанбул, јавува Ројтерс.

Повредени се 19 лица, а силниот ветер, покрај Истанбул, ги погоди и околните региони.

Брзината на ветерот се искачи на 130 км/ч, соопшти водечка турска метеоролошка организација, а екстремни услови се очекуваат и во Измир.

Екстремно невреме во Истанбул: Силен ветар уништи делови од згради, четворица загинати (ВИДЕО)
Четири лица, меѓу кои и еден странски државјанин, загинаа за време на екстремно невреме во Истанбул, јавува Ројтерс.

Повредени се 19 лица, а силниот ветер, покрај Истанбул, ги погоди и околните региони.

Брзината на ветерот се искачи на 130 км/ч, соопшти водечка турска метеоролошка организација, а екстремни услови се очекуваат и во Измир.

Силниот ветер се очекува да продолжи и утре.

„Поради неповолните временски услови предизвикани од југозападниот ветер што од утрово дуваат во Истанбул, животот го загубија четири лица, од кои еден е странски државјанин и тројца наши државјани, 19 наши државјани се повредени, а тројца се во критична состојба“, се вели во соопштението од Истанбул.

Ветерот, пишува Ројтерс, урна делови од зградите, вклучително и бетонски плочи од покриви и ѕидови.