24sedum.net

24 седум вести портал

Како ќе се игра баражот и кои се можни противници на Македонија?

Македонската фудбалска репрезентација на 26 ноември во 17 часот во Цирих ќе ги дознае противникот за баражот за СП 2022 во Катар.

За тоа ќе се игра нов модел на бараж и наместо двојки и натпревари дома-гости, селекциите ќе бидат поделени во три групи, со по четири репрезентации. Па така, ќе се игра по еден меч – полуфинале и финале, а трите репрезентации победници ќе одат на СП.

Првите полуфинални натпревари ќе се играат на терен на неносителите и дефинитивно Македонија ќе игра на гостински терен во првиот меч.

Засега не се потврдени официјално можните противници на Македонија на патот до СП, но тука фигурираат селекциите на Русија, Полска, Србија, Шведска, Велс и Швајцарија. Првите мечеви се играат на 24 и 25 март, а финалињата на 28 и 29 март идната година.

ФОТО – ФФМ