24sedum.net

24 седум вести портал

ПИКАНТНИ БАТАЦИ Ручек од соништата, за љубителите на пилешко

Состojки: 10 пилешки батаци, три лажици чили сос, три лажици мед, сок од еден лимон, две лажици маслиново масло, две чешниња лук, сол и бибер

Подготовка: Батаците измешајте ги во чили сос, мед, сок од лимон, маслиново масло, ситно сечкан лук, сол и бибер. Премачкајте ги батаците со маринадата и оставете ги да отстојат, додека ја загревате рерната на 180 степени.

Наредете ги батаците во сaд за печење и прелијте ја со преостанатата маринада. Покpијте со алуминиумска фолија и печете околу еден час.

Отстранете ја фолијата и печете уште десет минути додека не поруменат.

Послужете ги со варен ориз и сезонска салата.