24sedum.net

24 седум вести портал

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА СЛАВИ – ќе биде тешко, но дали ќе може да се задржи линијата!?

Како што започнува сезоната на славните, луѓето консумираат голем број калории кои се претвораат во масти. Нутриционистката Бранка Мирковиќ за „Informer.rs“ објаснува како да не дојдете до искушение од вкусна храна и да избегнете вишок килограми до Нова година.

Големиот избор на вкусна храна, слатки и пијалоци, како и разните грицки доведуваат до искушение, а многумина не можат да одолеат и доаѓа до брзо, нездраво зголемување на телесната тежина – вели нутриционистката Мирковиќ.

Таа објаснува дека треба да внимаваме ако не сакаме да влеземе во Новата година со вишок килограми.

Совети кои можат да помогнат:
Изборот на храна на славите е голем, изберете што сакате да јадете и ставете сè во една чинија за да имате претстава за количината. Ставете само еднаш и не доставајте храна.

-Јадете, а не да ја пробувате храната, најчесто се јаде повеќе храна пробувајќи по малку од се, немаме впечаток дека сме јаделе, и така јадеме повеќе храна отколку ако ставиме во чинија. Не мора да пробувате сè.

-Изберете храна која содржи помалку масти, сол и шеќер. Бидете енергични и одлучни, без оглед на притисокот на домаќинот и околината.
-Не прескокнувајте оброци за да го надоместите тоа на славата. Ако прескокнете оброци, поголема е веројатноста да се прејадете и да внесете голем број нездрави калории.

-Со секој оброк јадете салата од свеж зеленчук или кисели краставички. Салатите кои се богати со мајонез и павлака не се салати, ние само така ги нарекуваме.

-Во истата чинија ставете ги и малите колачи и другите слатки. Кога станува збор за мали колачи, сите се неумерени, едно колаче е еден залак, а калориите се како еден кифла.
-Пијте умерено бидејќи алкохолот е богат со празни калории и го зголемува гладот.

Сите дополнителни калории кои не се потребни се складираат како маснотии во телото. Опасност од вишок калории има и во безалкохолните и енергетските пијалоци, како и во индустриските сокови./

извор: Infomax