24sedum.net

24 седум вести портал

Предизвикал пожар во поранешна фабрика во Скопје- еве што е опожарено

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.А.(36) од Кавадарци, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“.

Пријавениот на 05.08.2021 околу 16.30 часот, изведувајќи работни задачи во круг на поранешна фабрика во Скопје, без да преземе мерки за претпазливост, предизвикал пожар во депонијата во фабриката, при што се опожарени нискостеблести растенија, административната зграда на поранешна фабрика, трафостаница, товарно возило, празен резервар за вода и магацин за алат.