24sedum.net

24 седум вести портал

Што се случува во телото ако секојдневно јадеме мед?

Медот е здрава и вкусна храна која е корисна за човечкото тело и тоа на многу начини. Може да се јаде самостојно, да се додаде во пијалоци или да се користи како засладувач.

Луѓето кои јадат мед секој ден ќе доживеат многу придобивки, а еве некои од нив:

Чистење на телото
Медот е богат со антиоксиданси, и со тоа ќе му помогне на телото да се исчисти од штетните токсини. Антибактериските својства во медот се корисни за нашата кожа и можат да ѝ дадат природен сјај на кожата.

Антивоспалителни ефекти
Медот содржи антиоксиданси кои го штитат телото од воспаленија. Воспалението може да доведе до различни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања, рак и автоимуни нарушувања. Едно истражување покажа дека антиоксидансите во медот можат да се откријат во крвната плазма, покажувајќи дека консумирањето мед може да ја зголеми антиоксидантната активност во телото.

Здрав шеќер
Ако сакате да изгубите килограми или да одржувате фигура, дефинитивно треба да додадете мед во вашата исхрана. Шеќерот присутен во медот има различен состав од шеќерот што се наоѓа во другите засладувачи. Медот е исклучително корисен за забрзување на метаболизмот, што е корисно за оние кои сакаат да ослабат.

Го намалува холестеролот
Медот воопшто не содржи холестерол. Напротив: неговите составни компоненти и витамини придонесуваат за намалување на нивото на холестерол. Дневната потрошувачка на мед има корисен ефект врз нивото на антиоксидантни соединенија во телото кои можат да се борат со вишокот холестерол. Истражувањата покажуваат дека антиоксидансите во медот можат да спречат стеснување на артериите. Стеснувањето може да доведе до срцева слабост, оштетување на меморијата или главоболки. Пиењето чаша вода со неколку лажици мед ќе биде доволно за да се спречи тоа.

Здрав мозок
Истражувањата ја покажуваат способноста на медот да се бори против стресот, да го обнови клеточниот антиоксидативен одбранбен систем и да ја подобри меморијата. Шеќерот што се наоѓа во медот го зголемува нивото на инсулин во крвта, што ослободува серотонин. Серотонинот дополнително се претвора во мелатонин, хормон кој промовира квалитетен сон.