24sedum.net

24 седум вести портал

Синот на Гадафи е кандидат за претседател на Либија

Саиф ал Ислам Гадафи, син на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, денеска се кандидираше за претседателските избори во земјата.

Изборите се закажани за 24 декември.

Саиф ал Ислам Гадафи е во затвор за воени злосторства од 2011 година, односно од револуцијата во таа блискоисточна земја каде што е убиен неговиот татко.

Саиф ал Ислам, чие име значи „меч на исламот“, важеше за наследник на починатиот либиски лидер Моамер Гадафи, а пред „арапската пролет“ во 2011 година живееше во резиденција во Лондон, вредна 10 милиони фунти.

Тој е добитник и на „контроверзниот докторат“ на Лондонската школа за економија и имал бројни познанства со влијателни луѓе.

За време на режимот на Моамер Гадафи немал официјална работа, но непосредно пред револуцијата барал демократски реформи, а за време на востанието барал сурови мерки против бунтовниците.

Кога либиските бунтовници поддржани од НАТО го зазедоа Триполи, тој побегна на југот на земјата и беше уапсен од бригадата Абу Бакр ал Садик во Сахара.