24sedum.net

24 седум вести портал

ФРЛИЛ ЦИГAAРA ВО НИВА СО СУВA ТРЕВА Изгореле 20 тони жито, 80 столчиња, 20 маси

На 24.09.2021, пријавениот фрлил цигара во нива обрасната со сува трева, при што настанал пожар во кој изгореле 5.000 бали сено, 20 дрвени маси, 80 дрвени столици, 20 тони жито, 20 дрвени оплати, машина за сечење железо и целосно изгорел кровот на штала, соопшти МВР.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Н.А.(70) од с.Велешта, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР).

„На 24.09.2021, пријавениот фрлил цигара во нива обрасната со сува трева, при што настанал пожар во кој изгореле 5.000 бали сено, 20 дрвени маси, 80 дрвени столици, 20 тони жито, 20 дрвени оплати, машина за сечење железо и целосно изгорел кровот на штала“, наведено е во соопштението.