24sedum.net

24 седум вести портал

Темните подочници ќе станат минато со помош на овие трикови

Еве како да се ослободите од темните кругови:

Кесички од зелен чај

Ставете ладни кесички со сварен зелен чај на очите и држете ги неколку минути. Вашите „уморни“ очи ќе бидат особено благодарни за ова, затоа што кофеинот, кој го има во овој чај, ги стеснува крвните садови под очните капаци и го намалува црвенилото. Покрај тоа, зелениот чај дополнително ќе ја затегне кожата под очите.

Ладно млеко

Потопете памук во ладно млеко и ставете го на очните капаци и темните кругови. Киселината од млекото ќе ја омекне и дополнително ќе ја храни вашата кожа. Млекото содржи и протеини, ензими, аминокиселини и антиоксиданти, кои ја зајакнуваат и ја обновуваат оштетената кожа.

Парчиња краставица

Општо е познато дека краставиците содржат антиоксиданти кои ја намалуваат иритацијата, но кога зборуваме за темни кругови, трик е да се користат екстремно ладни краставици. Чувајте ги круговите краставици на очите до пет минути, а ефектот на ладење значително ќе го намали отокот.

Спијте на грб

Спиењето на стомакот и колковите предизвикува течност да се акумулира под очите во текот на ноќта, што влијае на формирање на темни кругови и оток. Затоа, спијте на грб и ако е можно на поголема или две перници.

Пијте повеќе вода

Водата помага да се ослободите од токсините од телото и исто така да се намали количината на сол што се акумулира под очите. Едноставно, зарем не?

Отстранете ја шминката

Бидете сигурни дека ја отстранувате целата маскара и сенката за очи при отстранување на шминка. За областа околу очите, користете производи наменети за областа на очите за да го направите тоа детално.