24sedum.net

24 седум вести портал

Вечерва обилни и поројни врнежи од дожд, од утре некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза за времето

Денес попладне, во текот на ноќта, како и утре се очекуваат врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни и поројни.

Поинтензивни врнежи денес ќе има во западните делови, каде на повеќе места ќе наврнат над 20 л/м2. Утре кон крајот на денот на планините врнежите ќе преминат во снег.

Денес ќе дува засилен јужен ветер, а во вторник под влијание на засилено северно струење ќе настапи значително заладување.

Прогноза за 30.11.2021
Минимална температура: 0°C до 5°C
Максимална температура: 1°C до 9°C
Наутро облачно и студено со врнежи, кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а снег ќе провејува и на некои пониски места во западните и северните делови. Уште во текот на претпладнето врнежите постепено ќе престануваат, а попладне ќе настапи разведрување. Ќе дува засилен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието.

Прогноза за 01.12.2022
Минимална температура: -9°C до -1°C
Максимална температура: 4°C до 12°C
Утрото студено, преку денот сончево со мала, а во западните делови умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.

Прогноза за 02.12.2021
Минимална температура: -9°C до -2°C
Максимална температура: 6°C до 13°C
Утрото студено, преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.