24sedum.net

24 седум вести портал

ВМРО и СДСМ избраа лидери: Во СДСМ наследник на Заев е Ковачевски

Димитар Ковечевски е новиот претседател на СДСМ на местото на Зоран Заев , од кого во претходниот период доби поддршка, дознава Centar.mk.

Убедливо било водството на Ковачевски, велат извори за Centar.mk

Христијан Мицкоски е реизбран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот одржан конкрес.

ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 17. редовен партиски конгрес, го реизбра Христијан Мицкоски за претседател. Тој беше и единствениот кандидат за лидерската позиција, а доби поддршка од 489 делегати.

Од присутни 493 делегати, гласале 492 од кои 489 за Мицкоски. Имало и три неважечки ливчиња.

На конгресот под мотото „Нова генерација за нова иднина“, ВМРО-ДПМНЕ најави нова доктрина и кадровски освежувања.