24sedum.net

24 седум вести портал

ВOЗНЕМИРУВАЧKO ВИДЕО: Патник снимил човек меѓу тркалата на авион кој полетал од Кабул

Ново вознемирувачко видео, патник во авион кој полетал од Кабул полн со бегалци забележал страшна глетка кај тркалата на леталото. Авионот брзо бил приземјен но се било залудно.

Меѓу тркалата на американскиот воен авион кој евакуирал бегалци од Кабул било пронајдено мртво тело. На социјалните мрежи се појави страшно видео снимено од патник во авионот.Во него може да се видат нозете на несреќниот „слеп патник“.

„Автентичноста на видеото не е потврдена, но се верува дека станува збор за Авганистанец кој влегол во трапот на американскиот товарен авион Ц-17 со надеж дека ќе побегне од Кабул.“

По освојувањето на Кабул од страна на талибанците илјадници очајни Авганистанци спасот го барале на аеродромот во главниот град со надеж да избегаат од земјата, за време на евакуација на странските државјани.